Kupa av blästrat råglas med dekor av naken jägare och villebråd. Signerad Glössner Co -42. Lampställning i mässing. Höjd ca 55 cm, diameter ca 67 cm.
Smärre slitage och smärre kantnagg. Ej funktionstestad.