Ephraim Ståhl

(Ruotsi, 1767-1820)
Ephraim Ståhl
(Ruotsi, 1767-1820)

TABURETT, sengustaviansk, Ephraim Ståhls art, omkring år 1800

Ljust målad. Kopplade ben med fotavslut i form av svanhuvuden. Klädd i rutig textil.

Slitage. Senare klädd och målad. Sprickor. Skador.

Lähtöhinta
7 000 SEK