HUGGARE OCH SABEL. bland annat Huggare Sverige m/1856.

Huggare m/1856, med kavel i mörbetsat trä samt parerstång i mässing. Böjd klinga med flat rygg och blodränna samt märkt med P. Balja i svärtat skinn samt mässingsbeslag. Längd inklusive balja ca 76,5, varav klingan ca 59 cm. Sabel, tidigt 1900-tal. Fäste med läderklädd kavel. Böjd klinga med delvis flat rygg och skålslipning samt graverad dekor. En balja i stål medföljer. Denna är ej sammanhörande. Längd ca 93, varav klingan ca 81 cm.

Bruksslitage samt åldersbetingat slitage med repor och märken. Sabeln med omfattande skador med bland annat lösa delar vid fäste. Sabelns balja ej sammanhörande.

Lähtöhinta
2 000 SEK