706056

WOLTER GAHN/ISAC GUSTAF CLAESSON, teckning, ritningar, förslag till annex Riksdagshuset Stockholm, Mynttorget.

Teckning i kol och blyerts av I.G. Claesson och W. Gahn, signerad Gustaf Claesson. Två Planer/ritningar i tusch och blyerts signerade Gustaf Claesson och W. Gahn. Projektbeskrivning. Porträtt (fotogravyr) av I. G. Claesson och med hans autograf.
Kartongerna ca 67 x 57 cm.

Fläckar, slitage. Kartongerna med nålstick i hörnen, mindre defekter längs kanterna.

Alkuperä - Provenienssi

Enligt uppgift ur I.G. Claessons kvarlåtenskap.

Näyttelyt

Materialet framtaget i samband med arkitekttävling 1922, och tilldelat första pris. Sannolikt använt för att presentera projektet internationellt.

Lähtöhinta
2 000 SEK