705334

FICKUR, Omega, Schweiz, ca 1917, samt kedja och berlock i form av frimurarspade.

Manuellt. Savonett. Med vit emalj urtavla, svarta arabiska siffror och sekondvisare. Yttre boett 18K guld, inre boett gul metall. Urverket numrerad '5066907', boett numrerad '5590417'. Yttre boett graverad med monogram 'AK'. Diameter ca 50 mm. Kedja gulddouble. Längd ca 28 cm. Berlock med blå emalj dekor, 18K guld. Längd 3,5 cm. Etui medföljer.

Bruksslitage. Förlust av förgyllning till kedjan. Ej funktiontestad.

Lähtöhinta
6 000 SEK