Betsat trä. Genombruten ryggdekor i form av träd och björn med ögon av glas, ben i form av trädstammar med två mindre björnar klättrandes. Uppvridbar speldosa som spelar när sitsen trycks ned.
Slitage, skador, smuts, torrsprickor, bakbenen vridna åt olika håll.