TAKLAMPA, Gunnar Asplund, Ateljé Lyktan, 1900-talets andra hälft. Höjd ca 115 cm.
Opak glaskupa med stomme i grönpatinerad metall. Diameter 47 cm.
Ej funktionstestad. Slitage, ställvis fläckar på kupan. Stommen med smärre rost.