BYRÅ, av Christian Linning (mästare i Stockholm 1744-1779). Rokoko.

Fanerad med valnöt. Beslag av förgylld brons. Tre lådor. Ryggen signerad "CLN". Längd 105, bredd 57, höjd 85 cm. Nyckel finns.

Skivan omfanerad, senare lås, ställvis fanerskador och fanerlagningar. Ett lås och en benkonsol medföljer lösa. Avainet sisältyvät.

Lähtöhinta
30 000 SEK