SOFFA, barockstil, 1800-talets slut.
Bonad. Rikt skuren dekor av putti, lejonmaskaroner, mytologiska varelser, växter med mera. Klädd sits. Rundade ben. Längd 145 cm.
Repor och nötmärken. Smärre dekorskador. Mindre fläckar. Ställvis slitage.