Gråmålat. Dekor av blommor, årtal och initialer i rött och grönt. Invändigt fack med lock. Längd 27 cm, bredd 25 cm, höjd 17 cm.
Torrsprickor. Skador på och omkring beslag. Slitage. Nyckel saknas.