BORDSLAMPA, art deco, 1930/40-tal.
Patinerad samt bemålad metall samt sockel i marmor. I form av en kvinna. Höjd 29 cm. Signerad Verneze.
Slitage och pigmentbortfall. Ej funktionstestad.