Betsat lövträ, lucka med rotfaner. Skuren dekor. Krönt av jaktmotiv. Vit emaljerad urtavla med romerska siffror. Pendel och tre lod finns. Bredd 60. Djup 31. Höjd 259 cm.
Ej funktionstestad. Slitage. Repor och märken. Torrsprickor. Delar av listverk saknas. Fanerskador. Dekorelement saknas. Sidoglas saknas på huv. Nyckel saknas.
Har tillhört Anders Sandvik grundare av Majhouvens Museum i Norge.