POTTSKÅP, gustavianskt, 1700-talets andra hälft.
Målat. Dörrpar med bakomliggande hyllplan. Uppsats med genombruten skuren dekor. Kannelerade ben. Dekor av pärlbård. Bredd 53. Djup 34. Höjd 90 cm.
Slitage. Repor och märken. Torrsprickor. Omfattande färgbortfall. Låsbricka saknas. Något lösa lister. Låskolv i låst läge. Nyckel saknas.