MATGRUPP, 17 delar, gustaviansk stil, 1900-talets fjärde kvartal.

Mörkbetsat lövträ. 16 stolar med skuren dekor av fjällskärningar, kannelerade ben samt hörnfleuroner. Klädda med textil formgiven av Josef Frank. Bord med fyra iläggsskivor. Skuren dekor av fjällskärningar, pärlstav samt kannelerade ben med hörnfleuroner. Längd 125+60+60+60+60 cm, bredd 125 cm, höjd 74 cm.

Bruksslitage. Repor. Märken. Spricka i bordets kant. En stol med ben helt av. Ett ben något löst i skarv samt med limrester. Ställvis träavslag. Senare klädsel.

Lähtöhinta
20 000 SEK