Valnöt, delvis fanerat. Fyra stolar höjd 96 cm. Två karmstolar höjd 96 cm. Randig klädsel. Ett bord, längd 155, bredd 102, höjd 74 cm. Tre iläggsskivor à 58 cm vardera, varav två utan sarg.
Stolarna, samt karmstolarna med smärre bruksslitage. Bordet med bruksslitage. Iläggsskivorna med kantnagg, repor och märken.