Mahognyfanerad med förgylld och bronserade detaljer. Spegel med tympanonkrön och dekor av lejontassar och egyptiserande byster. Mått 254 x 92 cm. Konsolbord med stenskiva. Dekor av flankerande gripar. Längd 100, bredd 37, höjd 40 cm. Stämpelmärkt spegel.
Bruksslitage. Mindre märken, fläckar, enstaka repor och visst färgbortfall. Lagningar. Skiva med nagg.