SKÅL, porslin, Kina, Kangxi, 1662-1722.

Blå underglasyrdekor av figurscener. Närmast oktagonal form. Diameter 15 cm.

Lättare ytslitage, en del tillverkningsdefekter. Enstaka kantnagg och fotringsnagg.

Lähtöhinta
3 000 SEK