Fanerat i mahogny. Rund skiva på tredelad centralfot. Skiva i vit marmor. Öppningsbar låda i sargen. Ljushållare i mässing. Höjd 136 cm. Nyckel finns.
Nyckel finns men låsfunktionen bör ses över. Slitage och repor.