Skuren dekor av bl a rosor och bladverk. Målad och bronserad. Klädda gavlar. Lösa plymåer i rygg och sits. Längd ca 222 cm.
Slitage, repor och märken. Solblekt. Färgbortfall. Kompletterad med senare ryggstöd.