STOLAR, 6 st, sengustavianska, s k Leksandmodell, 1800-tal.
Genombruten rygg med vertikala spjälor. Kopplade ben i h-kryss.
Slitage, repor och stötskador med enstaka avslag. Renoverade och kompletterade med bland annat senare bemålning samt senare delar och förstärkningar. Några mindre rangliga.