AUGUST HAERNING, olja på duk. Signerad och daterad 1902.
Ram av mahogny med delvis förgylld dekor av festonger. Porträtt av Carl Michael Bellman. Två stycken plakett med text "C.M. samt "Är jag född så vil jag lefva och må väl på bästa vis."132x103.
Färgbortfall. Krackeleringar. Rispor. Eftermörknade retuscher. Ytsmuts.
Ram med skador och torrsprickor. Dekor bortfall nedtill på ramen.
Enligt uppgift, Bellmanmuseet, Aspa Herrgård, Askersunds kommun, Närke.