En rektangulär ask, stämplad K. Andersson, Stockholm, 1902. Längd 21 cm. Två cylinderformade askar med von Post adelsvapen, under adlig krona. Höjd 4,5 cm.
Bruksslitage. Mindre lagning. Smärre inristning på undersida.