VÄGGLAMPA, Modell 11, Curt Fischer, Midgard, Bauhaus, 1920-tal.

Krom och lackerad metall. Märkt Midgard D.R.G.M.D.R.P. Ausl. Pat. Industriwerk Auma, Tyskland (formgiven 1923-25). Orignialskruvar medföljer. L ca 130.

Slitage, repor, bucklor. Ej funktionstestad.

Lähtöhinta
5 000 SEK