Modern Art & Design 660
Huutokauppa: 19.−20. marraskuuta 2024
Important Winter Sale 661
Huutokauppa: 11.−13. joulukuuta 2024

STOLAR, 2 st, Thonet, Wien, tidigt 1900-tal.

Böjträ. En med rottingflätad sits och en med pressad träsits. Undertill etikettmärkta Thonet Austria och en också brännmärkt OPERAKÄLLAREN. Höjd 84, sitthöjd 47 cm.

Slitage. Lackerade. Hål efter klädsel. Något rangliga.

Lähtöhinta
3 000 SEK