HERRFICKUR, silver, Cornelis Vyterweer, Rotterdam, 1700-tal. Vikt tot ca 149 gram.
Urverket numrerat 400 samt med slagfunktion. Emaljerad urtavla med romerska siffror. Bakre boett med genombruten dekor. Ytterboett med genombruten samt graverad dekor. Diam 53 mm med ytterboett.
Slitage, repor. Ej funktionstestad.
Onko sinulla vastaava esine jonka haluat arvioituttaa?