GOLVVAS, chamotterat lergods, "Havsflora", Upsala-Ekeby, efter Anna-Lisa Thomson. 1950-60-tal.
Dekor av fiskar, sjöväxter och snäckor i olika färger mot brun fond. Invändigt vitglaserad. Höjd 52 cm.
Bruksslitage.
Formen formgiven av Anna-Lisa Thomson, dekoren komponerad av annan formgivare vid Upsala-Ekeby. I produktion från och med 1956.