Patinerad och bronserad metall. Stakar i form av kolonner med dekor av bl a maskaroner. För fem ljus vardera. Höjd 47 cm.
Bruksslitage. Visst ytslitage, smärre ärgningar och bucklor. Ena kandelabern något sned. En avbruten ljusarm. En ljusarm saknar del som håller den upprätt.