URNOR, ett par, porslin, senempire, 1800-talets mitt.
Förgyllda med infällda bilder "Porte St Denis" respektive "porte St Martin". Amforaformade med uppåtsvängda hänklar. Höjd 19,5cm.
Slitage. Färgbortall. Påmålade lagningar. Repor.