Troligen Nils Fors, Västerås, 1747. Möjligen Gudmund Österling, Vimmerby, 1774. Ett fat, sannolikt Tyskland, 1700-tal. Diameter 22 - 25 cm.
Bruksslitage, repor, märken, anlöpningar. Något buckliga samt något otydliga stämplar.