Jakaranda. Svängda ben. Bordslucka med dekor av intarsia. Underliggande lådinredning. Undertill dragkorg klädd i tyg. Längd 50 cm. Djup 39 cm. Höjd 74 cm.
Slitage. Märken och repor. Maskstunget. Mindre torrsprickor. Löst sittande listdekor.