Alf Wallander

(Ruotsi, 1862-1914)
Alf Wallander
(Ruotsi, 1862-1914)

PIEDESTAL med YTTERFODER, flintgods, jugend, Alf Wallander, Rörstrand, omkring 1900.

Vit. Genombruten vegetativ dekor. Piedestalens höjd 54, ytterfodrets höjd 35, innerdiameter 35, total höjd 87cm.

Bruksslitage. Krackelerad glasyr. Nagg/avslag på piedestalens fot. Anlöpningar invändigt.

Lähtöhinta
6 000 SEK