HYLLSYSTEM, vägg, String, Nisse Strinning, Sverige, 1950/60-tal.
Teakfaner, väggfästen i vitlackerad metall, 6st, längd 210 cm. Svart korta, 2 st, höjd 102 cm. 5 hyllplan blekt i olika nyanser, skrivdel: bredd 58, längd 78, höjd 9, samt skåpsdel: 4 lådor, bredd 78 cm, bredd 45 cm, höjd 57 cm. 4 metallfästen medföljer samt 3 hyllplan som inte är string. Nyckel finns.
Slitage. Skador. Fanerskador. Fläckar. Repor. Enstaka avslag. Blekt.