BYRÅ, sengustaviansk stil, 1900-talets början.
Vitmålad. Profilerad skiva med snedställda hörn. Tre lådor. Kannelerade sidor. Bredd 85, djup, 48, höjd 87 cm.
Senare dragknoppar och bemålning. Smärre slitage och och repor. Ställvis färgbortfall. Nyckel saknas.