BORDSLAMPOR, ett par, porslin, Kina, omkring år 1900.

Kantondekor av växter, djur och figurscener. Höjd exkl elmontering 36 cm.

Bruksslitage. Några glasyrbortfall. En med tillverkningsdefekt med sprickor alternativt lagning vid fot. Omarbetade från vaser till lampor. Ej funktionstestade.

Lähtöhinta
3 000 SEK