Vitmålad med bronserade detaljer, skuren dekor, kannelerade överkragade ben. Mönstrad klädsel. Delvis genombruten ryggbricka. Längd 197 cm.
Bruksslitage, fläckar, färgbortfall, skador samt lagningar, senare målning samt klädsel.