BYRÅ, sengustaviansk, 1700-talets andra hälft
Fanerad med mahogny. Beslag och listverk av mässing. Skiva av röd kalksten. Bredd 90, djup 44, höjd ca 80 cm.
Slitage, repor, vissa lösa lister. Nyckel saknas.