Delvis godronnerad. Svängda bladornerade hänklar. Lockknopp i form av fågel. Fyra bladhölstrade fötter. Höjd 33 cm.
Märkt med vapensköld. Står något ostadigt. Några dekorelement på skaftet sitter något löst. Bruksslitage, anlupen. Sannolika rester av senare ytbehandling/puts på toppen. Smärre bucklor.