TAKLAMPA, "Crystal", Anders Pehrson, Ateljé Lyktan, Åhus, 1900-talets andra hälft.
Ytterkupa i klarglas. Innerkupa i vitmetall med perforerad dekor. Märkt med etikett.
Ej funktionstestad. Slitage. Några repor och märken. Något mindre nagg.