533305

TÄNDSTICKSHÅLLARE, sannolikt England, omkring 1800-talets mitt.

Gjutjärn. Hållare för tändstickor, alternativt för tandpetare. I form av en stiliserad fågel som kan vickas ned och fånga upp pinnar som förvaras i kärl. Längd 11 cm, höjd 8 cm.

Slitage, anlupet.

Lähtöhinta
2 000 SEK