Bemålat trä. Dekor av målad lagerkrans. Med fotplatta, hyllinredning samt läsplatta. Längd 72 cm, bredd 50 cm, höjd 124 cm.
Bruksslitage. Fläckar. Skador. Läsplattans höjdjusteringsanordning saknas.