Lackerad metall samt fällbar kupa i kromad metall. Underliggande värmeplatta i keramik från Rörstrand. Längd ca 40 cm, bredd ca 44 cm, höjd ca 40 cm.
Bruksslitage. Några färgbortfall, bucklor och nötmärken. Ej funktionstestad.