DRYCKESKANNA, silver, barockstil, GAB, Stockholm 1894. Vikt 769 gram.

Cylinderformad med tre kulfötter, svängt handtag med kulknopp, välvt lock med infälld avgjutning av medalj över Gustaf III efter Enhörning. Höjd 18 cm.

Slitage, repor, någon obetydlig buckla, anlöpning invändigt i botten. Gåvogravyr på livet.

Lähtöhinta
5 000 SEK