Fanerad med fruktträ. Fyra lådor. Kapitäl, draghandtag med plymklädda maskaroner samt parställda svanar av mässing. Längd 130, djup 59, höjd 95 cm.
Bruksslitage. Ett beslag saknas, samt del av nyckelskylt. Senare skiva. Mindre skador, sprickbildning. Nyckel saknas.