UPPSATSSKÅL, ett par, silver, Gustaf Möllenborg, Stockholm 1863. Total vikt ca 1420 gram.
Runda med konturerad kant, floral dekor, klockad fot på tre blomsterformade fötter. Diam ca 31, höjd ca 29 cm.
Bruksslitage, mindre repor.