KARAFF, glas, "Sofiero", Gunnar Cyrén, Orrefors.
Klarglas. Dekor av snedställda kvadrater samt hals. Med lös glasknopp, denna med oktagonal form. Höjd ca 29 cm.
Smärre slitage, mindre ytliga repor. Mindre missfärgning vid halsens övre del. Enstaka tillverkningsdefekter.