Betsad furu. Beslag av smide. Brutet krön. Dörr med bakomliggande hyllplan. Bredd 55. Djup 28. Höjd 71 cm.
Repor och märken. Senare lås. Sprickor. Lagningar. Förstärkt. Dörr något skev.