476405

BORDSUR, porslin och mässing, Sevres-liknande märke, 1800-tal.

Kvadratisk bottenplatta med inskurna hörn, fyra pinjekottefötter, kropp i form av kannelerad kolonn befäst med festonger, krönt av urna med maskaroner och delvis utskurna element. Rund urinfattning. Målad polykrom och förgylld dekor med bl.a figur- och landskapsscener. Höjd ca 47 cm. Nyckel finns.

Stötmärken. Spricka i urna. Färgbortfall. Ej funktionstestad. Avainet sisältyvät.

Lähtöhinta
5 000 SEK