Rokoko

(Ruotsi)
Rokoko
(Ruotsi)

SKRIVSKÅP, rokoko, 1700-tal.

Målat. Överdel med svängt krön. Dörrpar med bakomliggande hyllplan samt skedhylla. Underdel med nedfällbar klaff och bakomliggande skrivinredning. 5 lådor under klaff. Beslag av mässing. Bredd 109. Djup 53. Höjd 226 cm. Nyckel finns.

Senare målning. Senare beslag. Repor och märken. Delvis senare listverk. Några senare lådor och knoppar i skrivinredning. Ett lås löst. Två lådor låsta. Avainet sisältyvät.

Lähtöhinta
8 000 SEK