Porträtt av Hedvig Katarina von Utfall, f. Danckwardt-Lillieström (1767-1811). Porträttet komponerat 1787. Ca 80 x 60 cm.
Slitage, repor och märken. Renoverat och kompletterat (porträttet tidigare tidigare ovalt).