VAS, glas, Emile Gallé, Frankrike, 1900-talets början.
Överfångsglas, dekor av kvistar och blomster mot grön fond, bred fot, höjd 21 cm.
Halsen möjligen nedslipad, möjligen tillverkad som bordslampa. Nagg, slitage, repor.